O Endodoncji
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zęba. Dzięki postępowi jaki dokonał się w ostatnich latach w tej specjalności możemy skutecznie leczyć zęby, które jeszcze nie tak dawno byłyby usunięte. Pozytywny wynik leczenia endodontycznego zależy od dokładnego oczyszczenia, ukształtowania i wypełnienia kanału. Proces ten polega na usunięciu drobnoustrojów i resztek miazgi z kanału, oraz dokładnej kondensacji materiału. Do każdego z wymienionych etapów leczenia stosujemy nowoczesne narzędzia i urządzenia.
1. Podstawową metodą diagnostyki endodontycznej w naszej praktyce jest radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają nam na zmniejszenie dawki promieniowania i skrócenie czasu ekspozycji, a istotną ich zaletą jest możliwość obróbki w komputerze.
2. Zastosowanie mikroskopu zabiegowego pozwala uzyskać duże powiększenie pola zabiegowego w bardzo dobrym oświetleniu. Dzięki temu możliwa jest:
- lokalizacja ujść kanałów dodatkowych w dnie komory i opracowanie kanałów uważanych w standardowych warunkach za niedrożne
- leczenie endodontyczne szczególnych przypadków wymagających usunięcia np. złamanych narzędzi, starych wkładów koronowo-korzeniowych
- leczenie perforacji zęba
Opracowanie kanałów
3. Do opracowania kanałów w większości przypadków klinicznych stosujemy mechaniczne systemy niklowo-tytanowych narzędzi endodontycznych (Profile, K3, NRT) lub stosujemy narzędzia ultradźwiękowe
4. Do kontroli i oceny długości kanału stosujemy elektroniczne lokalizatory wierzchołka (endometry). Urządzenia te pozwalają na precyzyjne określenie położenia wierzchołka, a dzięki temu na opracowanie kanału na właściwą długość i prawidłowe wypełnienie.
Najczęściej stosowanym przez nas materiałem do wypełniania kanałów jest kondensowana gutaperka z pastami uszczelniającymi. Stosujemy także systemy do gutaperki uplastycznionej termicznie (Obtura, Thermafil).