Stomatologia Estetyczna

Celem zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest przywrócenie Państwu zdrowego harmonijnego uśmiechu w oparciu o podstawowe zabiegi higieniczne tj. usuwanie kamienia, osadu, piaskowanie, jak i również wybielania zębów i korekty ich kształtu przy pomocy rekonstrukcji bezpośredniej jak i licówek ceramicznych.

Wszystkie przypadki wymagające wprowadzenia istotnych zmian dotyczących symetrii wzajemnej zębów, przebiegu płaszczyzn artykulacyjnych czy linii uśmiechu poprzedzone są dokładną analizą modeli i symulacją przyszłego ich ustawienia w programie komputerowym Smile Design Cere.

Do grupy tych zabiegów zaliczamy także chirurgię kosmetyczną przyzębia, gdzie poprzez przeprowadzenie korekt położenia lini dziąsła wydłużamy bądź skracamy długość zębów uzyskując jej optymalną wartość.

Zintegrowanie w/w czynności pozwala nam na uzyskanie satysfakcjonujących i trwałych efektów estetycznych.

Wybielanie zębów

Pierwszą z metod jest zabieg wykonywany w gabinecie. Po zabezpieczeniu dziąseł na zęby nakładany jest żel wybielający naświetlany lampą . Metoda ta pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w trakcie jednej sesji. Zabieg ten nie trwa dłużej niż 90 minut.

Druga metoda polega na wybielaniu zębów w domu za pomocą nakładek. Wykonywane są one w laboratorium, w oparciu o pobrany wycisk zębów. Pacjent w domu nakłada do nich żel wybielający, umieszcza je na zębach i pozostawia na noc. Kuracja ok. 7 dni w cyklach po 2-3 godz.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wybielania:

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?
– Tak, o ile przeprowadzane jest pod kontrolą lekarza stomatologa. Przed rozpoczęciem zabiegu należy bowiem wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Stosowane przez nas preparaty Visalys – Kettenbach (Niemcy): nie powodują uszkodzeń tkanek zęba ani dziąseł.

Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?
– Ciąża, karmienie, wiek poniżej 16 roku życia, nieszczelne wypełnienia, mocno uszkodzone szkliwo, choroby przyzębia, noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Wybielaniu nie powinny poddawać się takie osoby, u których od zdjęcia aparatu stałego  nie minęło jeszcze 4-5 tygodni.

Czy u wszystkich zęby wybielają się jednakowo?
– Stopień rozjaśnienia zębów u różnych osób może się różnić w zależności od przyczyny i stopnia przebarwień oraz grubości szkliwa. Jednak wybielanie zębów pod kontrolą dentysty zawsze przynosi lepsze efekty niż wybielanie „domowe”.

O czym należy pamiętać po zabiegu?
– Przez około 1-2 tygodnie po zabiegu nie należy palić tytoniu, pić napojów mogących przebarwiać zęby, między innymi: kawy, herbaty, czerwonego wina czy barszczyku!

Jak długo utrzymuje się efekt?
– W większości przypadków efekt utrzymuje się około 2-4 lat. W dużej mierze zależy on od diety i higieny jamy ustnej.

Kiedy wybielać – przed rozpoczęciem czy na zakończenie leczenia?
– Wybielają się tylko nasze naturalne zęby, dlatego zabieg ten musi być przeprowadzony przed wykonaniem porcelanowych uzupełnień protetycznych: koron, licówek oraz wypełnień światłoutwardzalnych zlokalizowanych w przednich zębach tak aby nie powstały dysproporcje kolorystyczne po wybielaniu.