Periodontologia

Skąd biorą się kłopoty z dziąsłami?

Główną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Uwarunkowania genetyczne w nieznacznym stopniu jedynie sprzyjają reakcjom przyzębia na płytkę i kamień. W rzeczywistości przyczyn jest więcej i są one ze sobą ściśle powiązane. Do chorób przyzębia predysponują ponadto:

  • cukrzyca, przewlekłe choroby
  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu
  • osad, kamień nazębny i drobnoustroje, czyli płytka nazębna

Gdy pojawiają się pierwsze kłopoty

Początkowe stadium parodontozy przebiega prawie bezobjawowo. Często są to niewielkie krwawienia z dziąseł, obnażenia korzeni zębów, nieprzyjemny zapach i smak z jamy ustnej. Bardzo często takie objawy są bagatelizowane i pacjenci zgłaszają się do stomatologa dopiero wtedy, pozornie zdrowy ząb jest rozchwiany i zaczyna boleć. Wtedy zazwyczaj jest już za późno na zachowawcze leczenie i trzeba wkroczyć z leczeniem inwazyjnym. Z czasem dziąsła odsłaniają powierzchnię korzeni, tworzą się głębokie kieszonki, w których gromadzą się bakterie i resztki pokarmowe. Kieszonki sukcesywnie pogłębiają się, mogą też ropieć. Kość osłabia się, zęby ulegają rozchwianiu, a potem pacjent je traci!

Jak się leczy?

Początkowe stadia choroby leczy się metodami zachowawczymi.  Każdy pacjent przechodzi zabieg profesjonalnego oczyszczania – czyli dokładnego usuwania kamienia i płytki. Polerujemy powierzchnie zębów i zabezpieczamy je przed nadwrażliwością oraz szybkim pojawianiem się osadu. Następnie udzielamy indywidualnego instruktażu higieny. To bardzo istotny etap leczenia periodontologicznego, który w dużym stopniu warunkuje efekt końcowy.

W przypadkach zaawansowanych zmian w przyzębiu pacjenta potrzebne są bardziej zaawansowane zabiegi zwane: kiretażem, gingivectomią, operacjami płatowymi. Oprócz opracowania powierzchni korzeni i kieszonek dziąsłowych wykonujemy tu także korekty linii dziąsła, kości oraz stosujmy preparaty pozwalające na regenerację utraconej kości i tkanek przyzębia (Emdogain®, Bio-Oss®, Bio-Guide® a także inne )

Emdogain® jest wyciągiem uzyskanym z rozwijającego się zawiązka zębowego. Żel nakłada się na powierzchnię odpowiednio przygotowanego korzenia zęba podczas zabiegu. Białka powodują regenerację tkanek przyzębia w sposób naśladujący naturalny rozwój struktur. W ten sposób zostają odtworzone wszystkie składowe przyzębia i przywrócona ich funkcja.

Powstałe w wyniku procesu zapalnego ubytki kości wypełnia się substytutem kości Bio-Oss® (jest to granulat naturalnej kości pochodzenia odzwierzęcego) i aby zapewnić pełną izolację oraz optymalne warunki wgajania się preparatu zostaje on pokryty błoną kolagenowo-resorbowalna Bio-Guide® Odizolowuje ona miejsce uszkodzenia od komórek nabłonkowych i tworzy przestrzeń, do której mogą wnikać rozmnażać się i różnicować komórki macierzyste, zdolne pobudzać wytwarzanie nowej kości.
Coraz częściej do uzupełniania ubytków kości stosuje się także przeszczep własnej kości pacjenta.

Proces naturalnej regeneracji kości z zastosowaniem materiału Bio-Oss®

Od wielu lat z powodzeniem stosujemy w leczeniu chorób przyzębia preparaty na bazie osocza bogatopłytkowego. Obserwując długoterminowe pozytywne efekty tej terapii uważamy ją za jedną z podstawowych metod regeneracji tkanek przyzębia. Wyniki tego leczenia niejednokrotnie prezentowaliśmy na łamach czasopism specjalistycznych.

Warunkiem zastosowania najnowszych metod leczenia chorób przyzębia jest idealna higiena, a przede wszystkim czynna i świadoma współpraca pacjenta z lekarzem (okresowe kontrole i profesjonalna higienizacja).